Νέα και ειδήσεις της Ηλείας, Ηλειακά Νέα, Πύργος, Αμαλιάδα, Ζαχάρω, Κρέστενα, Ολύμπια, Ανδραβίδα, Γαστούνη, Πάτρα, Ήλιδα, Ηλεία Live News Ειδήσεις Νέα από Δυτική Ελλάδα.

BASKET – Elite League: Εντός έδρας ήττα για τον Κόροιβο

Elite League

– Όλη η εικόνα της 13ης μέρας και η συνέχεια (20/12 και 23/12)

Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις: Ακολούθησε το iliakanea.gr στο Instagram για να «δεις» τον πραγματικό κόσμο!

Ο Κόροιβος έδωσε το Σάββατο 16/12 το ματς για την 13η αγωνιστική πρωταθλήματος της Elite League, αγωνιζόμενος εντός έδρας στο κλειστό Ήλιδας με τη δυνατή Ελευθερούπολη (προερχόμενη από το Νομό Καβάλας), όπου ηττήθηκε με 71-81 σκορ. Με την ηλειακή ομάδα να γνωρίζει έτσι τη δεύτερη εντός έδρας φετινή ήττα της (μετά από εκείνη από τον Μίλωνα την 3η αγωνιστική).

Στο πρώτο δεκάλεπτο, αρχικά το ματς κύλησε με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ ενώ μετά το 8-6 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 8-12 κι έπειτα ανέβασαν και σε 10-22 το σκορ στο 7′, για να μειώσει έπειτα ο Κόροιβος σε 15-22, που ήταν και το σκορ με το οποίο έκλεισε το διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελευθερούπολη παρέμεινε μπροστά με 15-26 και 20-27, ο Κόροιβος έπειτα μείωσε σε 27-31 αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σε 27-36 και 30-39, με τον Κόροιβο να μειώνει και πάλι σε 35-39, που αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Άστοχος στο πρώτο μέρος ο Κόροιβος έχοντας 11/29 δίπ. και 3/10 τρίπ. (η Ελευθερούπολη αντίστοιχα 8/17 δίπ., 7/14 τρίπ.).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κόροιβος μείωσε σε 42-43, αλλά συνέχισε να είναι άστοχος χωρίς να μπορεί να περάσει μπροστά και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σε 42-52 στη συνέχεια το σκορ. Ενώ συνεχίζοντας να βρίσκουν περισσότερες επιθετικές λύσεις από την ηλειακή ομάδα, βρέθηκαν μπροστά και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 52-59 σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ελευθερούπολη συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα (58-65 στο 34’30” και 60-68 στο 36′) και να έχει τον “πρώτο λόγο”. Στο 1’42” πριν τη λήξη με το σκορ στο 66-72 ο Κόροιβος ζήτησε επιθετικό φάουλ αλλά οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή σε βάρος του, ενώ στα 37” με το σκορ 68-73 ο Καλαϊτζάκης είχε 0/2 βολές. Στα 24” πριν τη λήξη ο Κόροιβος μείωσε σε 71-75 και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε 6/6 βολές από τρία φάουλ που κέρδισαν και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 71-81.

Για τον Κόροιβο (που δεν αγωνίστηκε ο Πόζογλου), ο Καρράς είχε 16π. (7ρ.) και ο Καλαϊτζάκης 15π., ενώ για τους νικητές ο Ράιαν Άλλεν 20π. ο Μαστόρος 18π. κι ο Καμπουρίδης 17 π. (11ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 35-39, 52-59, 71-81

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 10 (1), Ναυπλιώτης 7 (1), Νοέας, Γεωργαλάς, Καρράς 16, Αλεξάντερ 12 (2), Δερμιτζάκης 2, Καλαϊτζάκης 15 (3), Καραγεωργίου 9 (1)

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 20 (2), Γκάθραϊτ 7 (1), Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 9 (2), Λογοθέτης, Μαστόρος 18 (1), Κουρτίδης 7 (1), Καλογερίας 1, Τσέλλος

Ο Κόροιβος είχε 19/51 δίποντα και 8/21 τρίποντα και 9/17 βολές

–  Σε ότι αφορά συνοπτικά τη συνέχεια, να αναφερθεί ότι θα ακολουθήσουν πριν την ολοκλήρωση του έτους δύο ακόμη αγωνιστικές, στις 20 (Τετάρτη) και 23 (Σάββατο) Δεκεμβρίου. Ο Κόροιβος θα αγωνιστεί την προσεχή Τετάρτη εκτός έδρας με τον Πανερυθραϊκό και το προσεχές Σάββατο στην Αμαλιάδα με την ΑΕ Ψυχικού, στην τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου.

* Οι θέσεις 1-6 μπαίνουν στα Playoffs

** Οι θέσεις 7-10 μπαίνουν στο Play In    –     Εκεί, ο 7ος θα παίξει με τον 8ο και ο νικητής θα μπει στα play-offs ως έβδομος, ενώ ο ηττημένος θα παίξει με τον νικητή ανάμεσα στον 9ο και τον 10ο. Όποια ομάδα κερδίσει σε αυτό, θα μπει στα play-offs ως 8η. Αυτοί οι αγώνες είναι μονοί και γίνονται στην έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου στην κανονική περίοδο.

Από κει και πέρα, στα play-offs τα ζευγάρια θα είναι ως εξής: 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.

Οι νίκες της κανονικής σεζόν ανά ζευγάρι μεταφέρονται, αλλά πλέον σε περίπτωση που αυτές είναι 1-1 τότε η πρόκριση θα κρίνεται στις τρεις νίκες, ενώ αν είναι 2-0 ή 0-2 θα κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Η άνοδος αφορά δυο ομάδες και θα κριθεί σε Final-4. Ο πρώτος θα παίξει με τον δεύτερο και ο νικητής θα πάρει το πρωτάθλημα και την άνοδο. Ο ηττημένος θα παίξει με το νικητή του τρίτου με τον τέταρτο, με έπαθλο το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου.

*** Οι θέσεις 11-14 μπαίνουν στα Playouts

Εκεί, τα ζευγάρια θα είναι: 11-14 και 12-13. Και σε αυτή τη διαδικασία, οι νίκες της κανονικής σεζόν ανά ζευγάρι μεταφέρονται, αλλά πλέον σε περίπτωση που αυτές είναι 1-1 τότε η πρόκριση θα κρίνεται στις τρεις νίκες, ενώ αν είναι 2-0 ή 0-2 θα κρίνεται στις τέσσερις νίκες. Οι ηττημένοι των ζευγαριών θα υποβιβαστούν στη Β’ Εθνική

**** Οι θέσεις 15-16 υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική

– Κατά τα άλλα, έχει διατηρηθεί ο αριθμός των ξένων σε μέχρι δύο και με χρονικό περιορισμό στη συμμετοχή τους (σε συνολικά λεπτά ανά γύρο), αλλά και ο κανόνας του διπλού δελτίου (ένας σύλλογος μπορεί να παραχωρήσει παίκτες ηλικίας 18-21 ετών σε ομάδες χαμηλότερης κατηγορίας, με τον παίκτη να έχει δικαίωμα συμμετοχής και στις δύο ομάδες, αρκεί να μην ξεπεράσει το 50% των αγώνων στην ομάδα της μεγαλύτερης κατηγορίας).