![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Γράφει ο Γιώργος Τάκη Δόξας: Πύργος- Πλατεία Δικαστηρίων ή Πλατεία Τάκη Δόξα;
![doxasgiorgos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/doxasgiorgos.jpg)
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ:
Πλατεία Δικαστηρίων
ή
ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΑΚΗ ΔΟΞΑ;
Με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Πύργου τοποθετήθηκε η προτομή του (Πυργολάτρη) Ποιητή ΤΑΚΗ ΔΟΞΑ παγκόσμια καταξιωμένου για τον Ύμνο / Ποίημα των Ολυμπιακών Αγώνων «ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ» στην (τότε) Πλατεία Δικαστηρίων. Μέχρι σήμερα εκκρεμεί (ως έχει αποφασιστεί) η τοποθέτηση αναμνηστικής πινακίδας με την ονομασία «ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΤΑΚΗ ΔΟΞΑ» (Πύργος Ηλείας 1913-1976).
Από την ημερομηνία απόφασης (Προτομή – Τιμητική Πινακίδα) πέρασαν χρόνια και ουδείς ενήργησε για την ηθική αποκατάσταση ΤΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ. Επαναφέρω την εκκρεμότητα γιατί το 2024 είναι οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ και η εκφώνηση του Ύμνου / Ποιήματος στην Τελετή υπογραφή της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΚΕΧΕΙΡΙΑΣ (Αρχαία Ολυμπία / 15-4-2024).
Θάταν μέγιστο λάθος (η ερμηνεία) της σημερινής μου παρέμβασης για την Αναμνηστική Πινακίδα ως μέλος της Οικογένειας. Παραμένω σταθερός «οπαδός» του πολιτιστικού δόγματος: Ο ΠΥΡΓΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ: Πρέπει να την Υποστηρίζουμε και να την Τιμούμαι.
ΓΙΩΡΓΗΣ ΤάΚη ΔΟΞΑΣ
2024, Μάρτιος 1
Υ.Γ. Επισυνάπτονται δύο (2) πρόσφατες επιστολές μου στον κ. Δήμαρχο της Πόλης