Νέα και ειδήσεις της Ηλείας, Ηλειακά Νέα, Πύργος, Αμαλιάδα, Ζαχάρω, Κρέστενα, Ολύμπια, Ανδραβίδα, Γαστούνη, Πάτρα, Ήλιδα, Ηλεία Live News Ειδήσεις Νέα από Δυτική Ελλάδα.

Κύπελλο ΕΣΚΑΗ:Ίφιτος – Σπουδαία νίκη και πρόκριση στη Γ΄ Φάση

ifitosbaskett

Κύπελλο ΕΣΚΑΗ: Σπουδαία νίκη ο Ίφιτος και πρόκριση στη Γ΄ Φάση

Κέρδισε 77-72 τη Νίκη Προαστείου το Σάββατο στο «Γ. Βασιλακόπουλος»

Ο Ίφιτος Πύργου νίκησε το Σάββατο στο Κλειστό «Γ. Βασιλακόπουλος» του Πύργου τη Νίκη Προαστείου με 77-72 για την Β΄ Φάση του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΗ και προκρίθηκε στη Γ΄ Φάση, στους «12», και θα παλέψει για την είσοδο στην 8άδα με το νικητή του αγώνα Σοπωτό-Διαγόρας Βραχνεΐκων, που παίζουν μεταξύ τους στις 20 Μαΐου.

Οι Πυργιώτες νίκησαν και τις απουσίες καθώς παρατάχθηκαν χωρίς τον παίκτη-προπονητή Γιώργο Μπεκρή (την ομάδα κοουτσάρισε ο Χάρης Καραλής) και τους Παρασκευόπουλο, Ρουμελιώτη, αλλά είχαν σε μεγάλη μέρα τους πολύπειρους Λευτέρη Μαρκάκη, Μπάμπη Κωνσταντόπουλο και Κώστα Παπαδόπουλο.

Το α΄ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τον Ίφιτο να προηγείται 41-37 με 15 πόντους του Κώστα Παπαδόπουλου και 11 του Βακαλόπουλου. Στις αρχές του β΄ μέρους η Νίκη Προαστείου με επιμέρους σκορ 17-4 και 4 τρίποντα (2 από τον Τσούνα και 1 από τους Ντόκο, Σ. Χρυσανθόπουλο), προηγήθηκε με 9 πόντους διαφορά,  45-54, στο 24΄. Τότε ο Μαρκάκης πήρε το… όπλο του και έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης με δύο διαδοχικά τρίποντα (56-59) και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 57-59 με 1/2 βολές του Κωνσταντόπουλου.

Στο δ΄ δεκάλεπτο ο Κ. Παπαδόπουλος με 2/2 βολές ισοφάρισε 59-59 και οι Μαρκάκης, Κωνσταντόπουλος έδωσαν προβάδισμα στον Ίφιτο με 64-61 στο 32΄. Οι Πατρινοί προσπέρασαν ξανά με 64-66, αλλά στη συνέχεια ο Ίφιτος με επιμέρους σκορ 11-2, με τρίποντα των Κωνσταντόπουλου, Μαρκάκη, πήγε στο +7 (75-68), 1.25΄ πριν το φινάλε. Η Νίκη μείωσε γρήγορα στους 3 (75-72), με 2 βολές του Καραπιπέρη και καλάθι του Σ. Χρυσανθόπουλου, 1.02΄ πριν το τέλος, ακολούθησε λάθος του Ίφιτου και άστοχα τρίποντα εκατέρωθεν και ο χρόνος κύλησε υπέρ των Πυργιωτών. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν φάουλ στον Μαρκάκη στα 2.4΄΄ πριν τη λήξη, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-72.

Ο Μαρκάκης με 20 πόντους, οι 17 εξ αυτών στο β΄ ημίχρονο, ήταν ο κορυφαίος του Ίφιτου και τον ακολούθησαν ο Κώστας Παπαδόπουλος με 24 πόντους και ο Κωνσταντόπουλος με 11. Από πλευράς Νίκης Προαστείου εκπληκτικός ήταν ο Καραπιπέρης που πέτυχε 37 πόντους με 6 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-37, 57-59, 77-72.

Ίφιτος (Καραλής): Φάκλαρης 5(1), Μαρκάκης 20 (4), Βακαλόπουλος 11(1), Μπότσας, Κωνσταντόπουλος 11(1), Κουκούμης 6, Αναγνώπουλος, Κ. Παπαδόπουλος 24(1).

Νίκη (Λύτρας): Μαστρογιαννόπουλος, Καραπιπέρης 37(6), Σπύρου 2, Σ. Χρυσανθόπουλος 15(2), Ντόκος 3(1), Τσάκωνας, Τσούνας 9(3), Γκέκα, Φ. Χρυσανθόπουλος 6.