![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Ο Ν.Φαρμάκης για την επέτειο του Πολυτεχνείου: “Μισό αιώνα μετά ανανεώνουμε τη δέσμευσή μας στα ιδεώδη της δημοκρατίας και της κοινωνικής δικαιοσύνης”
![perif farmais poltexneio23](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/perif-farmais-poltexneio23-jpg.webp)
«Το Πολυτεχνείο, πέρα από σύμβολο του αντιδικτατορικού αγώνα, ήταν και ένα μήνυμα ενότητας των Ελλήνων που ανεξαρτήτως ιδεολογικής προέλευσης συναντήθηκαν στον κοινό αγώνα για ελευθερία, εθνική κυριαρχία και δημοκρατία.»
Στο μήνυμά του για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, ο Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας, Νεκτάριος Φαρμάκης, αναφέρει τα εξής:
“Σήμερα, 50 χρόνια μετά, η μνήμη του Πολυτεχνείου παραμένει μια άσβεστη φλόγα προσπάθειας και ελπίδας για ένα κόσμο που μπορεί να γίνει καλύτερος.
![20231117 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ 2](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/20231117-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ-ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ-2.png)
Το Πολυτεχνείο, πέρα από σύμβολο του αντιδικτατορικού αγώνα, ήταν και ένα μήνυμα ενότητας των Ελλήνων που ανεξαρτήτως ιδεολογικής προέλευσης συναντήθηκαν στον κοινό αγώνα για ελευθερία, εθνική κυριαρχία και δημοκρατία.
Μισό αιώνα μετά ανανεώνουμε τη δέσμευσή μας στα ιδεώδη της δημοκρατίας και της κοινωνικής δικαιοσύνης. Γιατί όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται πάντα καλά!”