Νέα και ειδήσεις της Ηλείας, Ηλειακά Νέα, Πύργος, Αμαλιάδα, Ζαχάρω, Κρέστενα, Ολύμπια, Ανδραβίδα, Γαστούνη, Πάτρα, Ήλιδα, Ηλεία Live News Ειδήσεις Νέα από Δυτική Ελλάδα.

devve 3x10 pasxa 2023 copy
KEAPYRGOU ΟΣΔΕ24

Σημαντική νίκη του Κοροίβου

Elite League

Elite League: Σημαντική νίκη του Κοροίβου στην 25η αγωνιστική – Όλη η εικόνα και η συνέχεια

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας έδωσε την Τετάρτη 6/3 (αυτή την εβδομάδα υπήρχε στο πρόγραμμα και εμβόλιμη δραστηριότητα) το ματς για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Elite League, αγωνιζόμενος εντός έδρας στο κλειστό Ήλιδας με τον Α.Σ. Παπάγου, όπου επικράτησε με 95-73 τελικό σκορ.

Με την ηλειακή ομάδα, μετά και τη νίκη αυτή, εξακολουθεί να παραμένει πολύ έντονα μέσα στη διεκδίκηση θέσης στα Πλέι οφ, ενώ βέβαια όλα θα κριθούν στα καθοριστικά επόμενα ματς που απομένουν. Στο ματς αυτό δεν μπόρεσε να αγωνιστεί ο Αλεξάντερ (ως συνέπεια του τραυματισμού του στο ματς του περασμένου Σαββάτου με τον Ηρακλή).

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος αρχικά πήρε ένα μικρό προβάδισμα (3-0, 5-2, 7-4), με τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια να περνούν μπροστά με 9-13, κι έπειτα τον Κόροιβο με ένα σερί 9-0 να ξαναπαίρνει προβάδισμα με 18-13 που βρίσκοντας καλές επιθετικές λύσεις το διατήρησε και στη συνέχεια για να ολοκληρωθεί το διάστημα αυτό με 29-23 σκορ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κόροιβο να αυξάνει το προβάδισμα σε 33-23 κι έπειτα σε 38-28 και 40-30. ενώ συνεχίζοντας να βρίσκει επιθετικές λύσεις αρκετά εύκολα, ανέβασε έπειτα και σε +13 τη διαφορά (με 44-31 και 48-35 στο 17’15”), καθώς και σε +15 (53-38 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη), για να ολοκληρωθεί τελικά το διάστημα αυτό και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο με 53-41 σκορ (επιμέρους δεκαλέπτου 24-18).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Α.Σ. Παπάγου μπήκε καλύτερα και με ένα σερί 0-9 μείωσε σε 53-49, με τον Κόροιβο έπειτα να αντιδρά και με δυο τρίποντα να ανεβάζει το προβάδισμα σε 59-49. Ενώ πλέον με την ηλειακή ομάδα να έχει βρει πάλι καλό επιθετικό ρυθμό κι ανάλογες λύσεις, προηγήθηκε με 64-53 στο 26′.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με σκορ 66-58, με τον Κόροιβο πάντως να καταφέρνει στη συνέχεια να αυξήσει το προβάδισμα του σε 74-58, για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 74-59 (επιμέρους δεκαλέπτου 21-18).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κόροιβο να διατηρεί καλό προβάδισμα με +16 διαφοράς (78-62 στο 32′) και βάζοντας γερές βάσεις για να φτάσει στην πολύτιμη νίκη. Ανεβάζοντας στη συνέχεια και σε +22 αλλά και σε +25 (με 89-64 στο σκορ). Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με σκορ 92-68 και με το ματς να έχει ήδη κριθεί, ολοκληρώθηκε με 95-73 τελικό σκορ (επιμέρους δεκαλέπτου 21-14).

Για τον Κόροιβο (που όπως προαναφέρθηκε δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Αλεξάντερ), ο Καλαϊτζάκης είχε 20π. (4/5 τρ.), ο Κουξχάουζεν 18π. (4/12 τρ., με 4/6 στο α’ μέρος), ο Δερμιτζάκης 15π. (5ρ.), ενώ ο Γεωργαλάς 12π. κι ο Πόζογλου 10π. (και 13ρ.), ενώ από τον Παπάγου ο Γκρίφιν είχε 19π. (3.7 τρ.) κι ο Καρακώστας είχε 15π. (2/5 τρ.)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Κουξχάουζεν 18 (4), Ναυπλιώτης 6 (2), Νοέας 4, Γεωργαλάς 12, Καρράς 4, Δερμιτζάκης 15 (1), Κινινής, Καλαϊτζάκης 20 (4), Αλεξανδρόπουλος 3 (1), Πόζογλου 10, Καραγεωργίου 3, Τσίπας

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 19 (3), Καρακώστας 15 (2), Κυριλής 2, Σταματίου 2, Κόης 12 (4), Κασαπίδης, Ματσάγγος 2, Γουίλιαμς, Τζουγκαράκης 2, Σανδραμάνης 12 (2), Γάργαλης 2