Τα δήθεν επιχειρήματα “αυτά γίνονται παντού”, “έτσι είναι οι κοινωνίες”
*Edmond Dantès
Αυτά τα δήθεν επιχειρήματα “αυτά γίνονται παντού”, “έτσι είναι οι κοινωνίες” σαν να είναι κάτι μοιραίο, αναπόφευκτό που πρέπει να το δεχτούμε εξ ορισμού, σαν πειθήνια ζωάκια, λέγονται από παραιτημένους, ανίδεους ανθρώπους.
Για πηγαίνετε μια βόλτα στις χώρες τις Μ. Ανατολής που βιώνουν εποχή προόδου και έκρηξης ανάπτυξης. Κατάρ, Ντουμπαί, Αμπου Ντάμπι κλπ.
Για πηγαίνετε να δείτε εκεί βία και ανασφάλεια που νιώθουν οι πολίτες. Δεν κουνιέται φύλλο. Δε τολμάει κανείς να βγάλει κιχ. Τα πάντα ξεκλείδωτα, ο πλούτος παντού και κανείς δε φοβάται μη βρεθεί κάποιος υπάνθρωπος, παρακμιακός να τον απειλήσει. Οι άνθρωποι έχουν αποδεχτεί την τάξη τους και τη ζωή τους και η ζωή προχωρά ομαλά.
Αλλά ναι, ξέχασα. Εκεί δεν έχουν δημοκρατία και δεν σέβονται τα δήθεν ανθρώπινα δικαιώματα.
Και βέβαια ο εκάστοτε χαζούλης που δεν έχει άλλο επιχείρημα το μόνο που μπορεί να πει είναι “ε να πας εκεί”.
*Free Will @ Iliaka Nea – Γράψε ελεύθερα την άποψη σου και χιλιάδες αναγώστες θα το δούν!