Νέα και ειδήσεις της Ηλείας, Ηλειακά Νέα, Πύργος, Αμαλιάδα, Ζαχάρω, Κρέστενα, Ολύμπια, Ανδραβίδα, Γαστούνη, Πάτρα, Ήλιδα, Ηλεία Live News Ειδήσεις Νέα από Δυτική Ελλάδα.

mpevoudas 6x10 pasxa 2023(2)
devve 3x10 pasxa 2023 copy
KEAPYRGOU ΟΣΔΕ24

Εφηβικό Ακαδημίας Μπάσκετ Κόροιβος Αμαλιάδας: Μεγάλη νίκη μέσα στο Γλαύκο Έσπερο

image 23 13

Πόλυ μεγάλη νίκη σημείωσαν χθες το βράδυ οι έφηβοι της Ακαδημία Μπάσκετ Κόροιβος Αμαλιάδας στο κλειστό Κρυα Ιτεών στην 1η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΚΑΗ. Σ’ ένα ματς που ήταν ντέρμπι όπως αναμενόταν, ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες, το συγκρότημα του Γ. Λεβεντούρη παίζοντας μπάσκετ υψηλού επιπέδου κατά διαστήματα, έκανε το πρώτο βήμα προς την κορυφή νικώντας τους εφήβους της Glafkos Esperos Patras BC Academy με σκορ 66-73. Η νίκη αυτή είναι πολύ σημαντική, καθώς έγινε απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα που πρωταγωνιστεί και στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη έμφαση στην άμυνα και να μην μπορούν να βρουν εύκολες λύσεις στο σκοράρισμα (10-11). Το Β’ δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο τέμπο με τις ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορεία, με την ομάδα μας να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια (26-28). Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε το ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν στόχο από μακριά όμως να μην μπορεί να ξεφύγει καμία στο σκορ (50-51). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας παίζοντας εκπληκτική άμυνα, σε συνδυασμό με τη ευστοχία τους από μακριά αλλά και την επικράτηση στα ριμπάουντ, έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για να κλείσουν το ματς με 66-73.

Αξίζει να επισημάνουμε την παρουσία δεκάδων φίλων της ομάδας μας στο κλειστό της Πάτρας που στο τέλος πανηγύρισαν μαζί με τους παίκτες τη μεγάλη νίκη.

Το πρώτο και πολύ δύσκολο βήμα έγινε για την ομάδα μας, που συνεχίζει να εκπλήσει με τη σταθερότητα και τη συνέπειά της τα δύο τελευταία χρόνια.

Επόμενο ματς με τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στην Αμαλιάδα στο επόμενο Σαββατοκύριακο.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣΑ 66-73

Τα δεκάλεπτα : 10-11, 26-28, 50-51, 66-73

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ (Κεπενός) : Μωρίκης, Τσαρούχης, Μπαλτίκας, Καρατζάς Στ.9 (2), Ρουμελιώτης 24(3), Μουρκογιάννης 13(2), Καρατζάς Γ. 12, Δενδής, Διαμαντόπουλος 8, Αγγελετόπουλος, Σκαρμούτσος, Μπαλάσης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣΑ (Λεβεντούρης-Κουκουζέλης): Φωτόπουλος, Δημητρακόπουλος, Μουζάκης, Κοντόπουλος, Καλοπίσης, Τραγουστής Ν, Κινινής 10, Παπαδόπουλος Θ., Αλεξανδρόπουλος 26, Ράλλης 12(3), Τσίπας 25(3), Τραγουστής Δ..