Νέα και ειδήσεις της Ηλείας, Ηλειακά Νέα, Πύργος, Αμαλιάδα, Ζαχάρω, Κρέστενα, Ολύμπια, Ανδραβίδα, Γαστούνη, Πάτρα, Ήλιδα, Ηλεία Live News Ειδήσεις Νέα από Δυτική Ελλάδα.

devve 3x10 pasxa 2023 copy
KEAPYRGOU ΟΣΔΕ24

Κόροιβος Αμαλιάδας- Εφηβικό Ακαδημίας Μπάσκετ : Γράφουν ιστορία οι Έφηβοι

koroivosbasket

Την πιο μεγάλη νίκη στην ιστορία τους πέτυχαν οι Έφηβοι της Ακαδημία Μπάσκετ Κόροιβος Αμαλιάδας Ακαδημία Μπάσκετ Κόροιβος Αμαλιάδας χθες βράδυ στο κλειστό του επί του Promitheas Patras BC Academy για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας Εφήβων ΕΣΚΑ-Η.

Σε ένα πολύ δυνατό ματς που έγινε παρουσία εκατοντάδων φίλων του μπάσκετ, οι ταλαντούχοι παίκτες της ομάδας μας αποδίδοντας καταπληκτικό μπάσκετ και βγάζοντας πολλά αποθέματα ψυχής στο παρκέ επικράτησαν του ισχυρού αντιπάλου τους με 63-66 και τερμάτισαν πρώτοι στο πρωτάθλημα με συνολικό ρεκόρ 19-1, κάτι που πέρα από μοναδικό είναι και πρωτόγνωρο τα δεδομένα της Ηλείας.

Ο κόουτς Γιώργος Λεβεντούρης που είδε την ομάδα να παρατάσσεται με 8 παίκτες στο παρκέ και με πολύ σημαντικές απουσίες για διάφορους λόγους, κατάφερε μαεστρικά να γράψει την πιο σημαντική σελίδα στην ιστορία των αναπτυξιακών τμημάτων της Ηλείας, αφού για πρώτη φορά αλώθηκε η έδρα της Πατρινής ομάδας και η εφηβική ομάδα του Κόροιβου πήρε τον τίτλο του πρωταθλητή κανονικής περιόδου.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και βρέθηκε μπροστά στο 5ο λεπτό με 2-13. Οι γηπεδούχοι όμως γρήγορα ισορρόπησαν και με ένα σερί 17-3 έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-16. Η 2η περίοδος ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και το ημίχρονο να κλείνει στο 34-36. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες μπήκαν πολύ δυνατά και βρίσκοντας λύσεις από μακρινή απόσταση άνοιξαν τη διαφορά υπέρ τους μέχρι τους 10 πόντους (40-50) στα μέσα της τρίτης περιόδου για κλείσει η περίοδος με 49-53. Στην τελευταία περίοδο και παρότι ο βασικός ψηλός της ομάδας έμεινε παροπλισμένος για αρκετά λεπτά λόγω των φάουλ, το συγκρότημα του Γιώργου Λεβεντούρη δεν έχασε σε κανένα σημείο την πρωτοπορία στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο πόντο στο 35′ (58-59), όμως οι παίκτες μας ψυχωμένοι και με καθαρό μυαλό είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση, ήταν εύστοχοι στις κρίσιμες βολές και έφτασαν πανάξια στη μεγάλη νίκη (63-66).

Πλέον όλο το βάρος πέφτει στο final – 4 του πρωταθλήματος που ξεκινά στις αρχές Μαρτίου με αντιπάλους τις ομάδες του Προμηθέα, Γλαυκού Έσπερου και Ναύπακτου.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΑΣΠ ???? ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣΑ 63-66

Τα δεκάλεπτα 19-16,34-36, 41-53, 63-66.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣΑ (Λεβεντούρης) : Φωτόπουλος 7(1), Κοντόπουλος 5(1), Καλοπίσης, Κινινής 10, Παπαδόπουλος Θ. 2, Αλεξανδρόπουλος 16, Τσίπας 21(2), Μουζάκης 5(1)
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΑΣΠ (Σκροπολίθας) : Ντούβας, Σοιλεμετζίδης 24(6), Γκούμας, Λαμπρόγιωτας, Στέβοβιτς 14(1), Βλάσσης 4, Βασιλείου 2, Φουναράκης, Κατσίγιαννης 2, Δενδής 2, Κουτρούμπας, Παπαλεξανδρίδης 15(1).

Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια για αποδώσουμε τη χαρά και τη περηφάνια που νιώθουμε όλοι μας στην οικογένεια του Κόροιβου για την εξέλιξη και τη δυναμική αυτής της ομάδας!!!
Συγχαρητήρια στα παιδιά και τους προπονητές !!!