![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Πλημμυρίζει με κόσμο καθημερινά η 22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση Αμαλιάδας
![444929135 834840222007509 5396948260109746436 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/05/444929135_834840222007509_5396948260109746436_n-1024x640.jpg)
Με τεράστια επιτυχία όλες οι δράσεις που απευθύνονται σε παιδιά
Στην τελική της ευθεία μπαίνει η 22η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση στο Πάρκο Μπελογιάννη της Αμαλιάδας, που ξεκίνησε από την περασμένη Πέμπτη 16 Μάιου και ρίχνει αυλαία την Τετάρτη 22 Μαΐου.
Πλήθος κόσμου από ολόκληρη την Ηλεία επισκέπτονται καθημερινά την Ανθοκομική Έκθεση και συμμετέχουν στις παράλληλες εκδηλώσεις που διοργανώνει ο Δήμος Ήλιδας και η Δημοτική Κοινότητα Αμαλιάδας.
![443696918 834840198674178 2976170113343153689 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/05/443696918_834840198674178_2976170113343153689_n-1024x594.jpg)
Η Δευτέρα ήταν αφιερωμένη στους μικρούς φίλους της Ανθοκομικής που είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος στο δρώμενο του «Μικρού Κηπουρού», φυτεύοντας το δικό τους ξεχωριστό λουλούδι και ζωγραφίζοντας την Άνοιξη στο πρόσωπό τους με το face painting.
Στη συνέχεια το Πάρκο Μπελογιάννη μετατράπηκε σε ένα μεγάλο υπαίθριο θέατρο σκιών, με αφορμή την παράσταση Καραγκιόζη που έδωσε ο Φώτης Πλέσσας, χαρίζοντας απλόχερα το γέλιο σε μικρούς και μεγάλους.
Η Πανηλειακή Ανθοκομική Έκθεση συνεχίζεται για δύο ακόμα ημέρες, με τους εκθέτες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό και τα χρώματα κι αρώματα των λουλουδιών να κατακλύζουν το υπαίθριο εκθεσιακό χώρο.