![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Πύργος: Αρχιερατικό μνημόσυνο για τα 57 τραγικά θύματα των Τεμπών στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Αγ. Νικολάου
![image 43 18](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/02/image-43-18-1024x576.jpg)
Πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τετάρτης 28/02 στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Πύργου το Αρχιερατικό ετήσιο μνημόσυνο για την ανάπαυση των ψυχών των 57 θυμάτων της τραγωδίας των Τεμπών,
Στο μνημόσυνο χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ηλείας και Ωλένης κ. Αθανάσιος, πλήθος ιερέων και παρέστησαν, μεταξύ άλλων, ο Δήμαρχος Πύργου Στάθης Καννής, οι Αντιδήμαρχοι Ν. Θεοδώρου, . Κόρδας, Α. Τσαμπρινός, ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Ηλείας και του Λιμενικού Ταμείου Πύργου Κ. Νικολούτσος, η Πρόεδρος της ΔΕΥΑΠ Ρ. Αλικάκη – Τζανέτου κα..
Την ίδια ώρα τελέστηκε μνημόσυνο σε όλες τις πόλεις της Μητρόπολης Ηλείας , ενώ χτύπησαν πένθιμα .57 φορές οι καμπάνες των εκκλησιών του Νομού.