![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Στο 2ο Δημοτικό Γαστούνης η Πυροσβεστική
![ndfnfg](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/ndfnfg.jpg)
Οι μικροί μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Γαστούνης, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τον ρόλο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και το έργο της.
Ο υποδιοικητής της Π.Υ. Αμαλιάδας κ. Δούγερης μίλησε για το πώς μπορεί κάποιος να προστατευτεί σε περιπτώσεις που έχει εκδηλωθεί κάποια πυρκαγιά ή όταν υπάρχει ο κίνδυνος πλημμύρας με τους μικρούς μαθητές να ακούν με προσοχή και ενδιαφέρον τα λόγια του αξιωματικού ενώ στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον εξοπλισμό ενός πυροσβεστικού οχήματος και να τον χρησιμοποιήσουν και οι ίδιοι.
Στην παρουσίαση συμμετείχε πυροσβεστικό όχημα της πρώτης εξόδου της Υπηρεσίας της Αμαλιάδας με τα παιδιά υπό την καθοδήγηση των εκπροσώπων του Σώματος, μέσα από την «βιωματική» αυτή εμπειρία να γνωρίζουν τον τρόπο με τον οποίο εργάζονται οι πυροσβέστες σε ένα συμβάν.
ert