![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Τίμησαν τη μνήμη των αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης στο Συρμπάνι Βάρδας
![κονστ ελε συρπανι βαρδασ](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/05/κονστ-ελε-συρπανι-βαρδασ.jpg)
Τελέστηκε το πρωί της Τρίτης εορτή των ισαποστόλων βασιλέων Κωνσταντίνου και Ελένης στο Συρμπάνι του δήμου Ανδραβίδας Κυλλήνης Ηλείας πανηγυρική Αναστάσιμη θεία λειτουργία μετά αρτοκλασίας και θείου κηρύγματος παρουσία του ιερατείου της ιεράς Μητροπόλεως Ηλείας και Ωλένης
![κονστ ελε συρπανι βαρδασ](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/05/κονστ-ελε-συρπανι-βαρδασ.jpg)
![490617bf df80 44c4 adf2 cd4366d46346](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/05/490617bf-df80-44c4-adf2-cd4366d46346.jpg)
![5b1d8c8b 51e7 4f8a a7a1 7a3c7475042d](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/05/5b1d8c8b-51e7-4f8a-a7a1-7a3c7475042d.jpg)
![4e56d1d8 5a36 4433 a4a9 b41d4b6ca24c](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/05/4e56d1d8-5a36-4433-a4a9-b41d4b6ca24c.jpg)
Στον πανηγυρικό εσπερινό που τελέστηκε το απόγευμα της Δευτέρας με περιφορά της εικόνας των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης στην παλιά εθνική οδό Πατρών Πύργου, στο ύψος του Συρμπάνι Βάρδας, παρών ήταν ο δήμαρχος Ανδραβίδας Κυλλήνης Ιωάννης Λέντζας οι αντιδήμαρχοι Σίνος Νίκος, Γιώργος Σκλαβενίτης. Παναγιώτης Βαγγελάκος, ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Βουπρασίας Βάρδα Τάκης Παναγόπουλος, η πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Βάσω Σωτηροπούλου και πλήθος κόσμου.
Ευχαριστούμε τον διοικητή του αστυνομικού τμήματος Βουπρασίας Βάρδα διά την διατήρηση της περιφοράς της ιερής εικόνας και τον πρώην διοικητή του αστυνομικού τμήματος Βουπρασίας Παναγιώτη Γεωργούλια. Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη αληθώς Ανέστη με υγεία και του χρόνου.
Φωτογραφίες π. Ιωάννης Κούγιας