![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Τριήμερη επίσκεψη στο Οικουμενικό Πατριαρχείο στην Κωνσταντινούπολη
![430002886 417237744319695 1322015133368091529 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/430002886_417237744319695_1322015133368091529_n-1024x768.jpg)
Επικεφαλής της αντιπροσωπείας ο Μητροπολίτης Ηλείας και Ωλένης Αθανάσιος και ο Υφυπουργός Προστασίας του Πολίτη Ανδρέας Νικολακόπουλος
Στον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο αντιπροσωπεία
Δημάρχων της Ηλείας και του Ελληνοϊταλικού Επιμελητηρίου
- Επικεφαλής της αντιπροσωπείας ο Μητροπολίτης Ηλείας και Ωλένης Αθανάσιος και ο Υφυπουργός Προστασίας του Πολίτη Ανδρέας Νικολακόπουλος
Τριήμερη επίσκεψη στο Οικουμενικό Πατριαρχείο στην Κωνσταντινούπολη, πραγματοποιεί Ηλειακή Αντιπροσωπεία χτες Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 έως και την Κυριακή 03 Μαρτίου 2024, με επικεφαλή τον Μητροπολίτη Ηλείας και Ωλένης κ.κ. Αθανάσιο, τον Υφυπουργό Προστασίας του Πολίτη κ. Ανδρέα Νικολακόπουλο και τους Δημάρχους Πύργου κ. Στάθη Καννή, Ανδραβίδας Κυλλήνης κ. Γιάννη Λέντζα , Αρχαίας Ολυμπίας κ. Άρη Παναγιωτόπουλο καθώς και τον Πρόεδρο του Ελληνοϊταλικού Επιμελητηρίου της Αθήνας κ. Γιάννη Τσαμίχα.
Εκεί θα έχει μία σειρά από συναντήσεις και επαφές με τον Επίτιμο Δημότη των Δήμων Πύργου και Ανδραβίδας Κυλλήνης, Α.Θ.Π. Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο.
![430092264 1130256238008491 2096492198162200451 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/430092264_1130256238008491_2096492198162200451_n-1024x768.jpg)
![430210008 926250658829467 5553730711242333816 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/430210008_926250658829467_5553730711242333816_n-1024x768.jpg)
![430002886 417237744319695 1322015133368091529 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/430002886_417237744319695_1322015133368091529_n-1024x768.jpg)
![429989262 1106311897076875 6815181696027919175 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/429989262_1106311897076875_6815181696027919175_n-768x1024.jpg)
Αντρέας Νικολακόπουλος – ΄΄Πάντα το Φανάρι, θα αποτελεί έναν ιερό τόπο για την Ορθοδοξία με αιώνες ιστορίας, που ξυπνά μνήμες και μας συγκινεί όλους.
Επισκεφθήκαμε την Αυτού Θειοτάτη Παναγιότητα, τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ. κ. Βαρθολομαίο, μαζί με τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ηλείας & Ωλένης κ. κ. Αθανάσιο, τους Δημάρχους Πύργου κ. Στάθη Καννή, Ανδραβίδας – Κυλλήνης κ. Γιάννη Λέντζα, Αρχαίας Ολυμπίας κ. Άρη Παναγιωτόπουλο, τον Πρόεδρο του Ελληνοϊταλικού Επιμελητηρίου της Αθήνας κ. Γιάννη Τσαμίχα, και εκπροσώπους της Τοπικής Αυτοδιοίκησης αλλά και της Ιεράς Μητροπόλεως Ηλείας & Ωλένης. Το Οικουμενικό Πατριαρχείο, είναι όχι απλά αρωγός αλλά ενεργός συμμέτοχος, σε όλη αυτήν την προσπάθεια διεκδίκησης από την Ηλεία, σημαντικών ευρωπαϊκών προγραμμάτων, που θα βοηθήσουν στην περαιτέρω ανάπτυξη ολόκληρης της περιοχής.
Είναι φανερό, ότι δημιουργείται πλέον ένας ισχυρός πνευματικός, θρησκευτικός και πολιτικός δεσμός, ένας δεσμός αγάπης, συνεργασίας και αλληλοβοήθειας, καθώς το Οικουμενικό Πατριαρχείο λαμβάνει μία σειρά από κρίσιμες πρωτοβουλίες, για την ανάδειξη των δυνατοτήτων του τόπου μας. Ενός τόπου ευλογημένου, που έχει βιώσει τις συνέπειες της Κλιματικής κρίσης, θέματα για τα οποία το Οικουμενικό Πατριαρχείο έχει επιδείξει ιδιαίτερη ευαισθησία, και έχει συμβάλει στην χάραξη πολιτικών, για την αντιμετώπιση αυτών των συνεπειών.
Είμαι βέβαιος ότι μέσα από την διαρκή και μεθοδική δουλειά, αλλά και την απαιτούμενη συνεργασία όλο το επόμενο διάστημα, θα κάνουμε την Ηλεία «πηγή» ανάπτυξης και προόδου.΄΄