![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Βράβευσης μαθητών του Ν. Ηλείας που διακρίθηκαν στους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς
![BRABEYSEIS MATHMATIKOY 7 768x346](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/02/BRABEYSEIS-MATHMATIKOY-7-768x346-1.jpg)
Βράβευση μαθητών από την Ηλεία για την επιτυχία τους σε διαγωνισμό Μαθηματικών
Το Παράρτημα Ν. Ηλείας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «Ιππίας ο Ηλείος», διοργάνωσε στο Αμφιθέατρο της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας, εκδήλωση βράβευσης μαθητών του Ν. Ηλείας που διακρίθηκαν στους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ – ΘΑΛΗΣ – Δ. ΖΟΥΝΗΣ» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.
Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στη ζωή και το έργο του Αριστείδη Πάλλα, Μαθηματικού από τη Ζαχάρω και εκ των κορυφαίων Μαθηματικών της χώρας.
Για την αξία των μαθηματικών μίλησαν – μεταξύ άλλων – ο βουλευτής Ηλείας του ΠΑΣΟΚ/ΚΙΝΑΛ Μιχάλης Κατρίνης, ο αντιπεριφερειάρχης Εξυπηρέτησης του Πολίτη και Ψηφιακής Διακυβέρνησης Θεόδωρος Βασιλόπουλος, ο δήμαρχος Πύργου Στάθης Καννής, ο αντιδήμαρχος Ήλιδας Γιώργος Κράλλης, ο αντιδήμαρχος Ζαχάρως Γιάννης Τερζής, η Ειδική Γραμματέας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας Αθηνά Καλαμπόκα, ο πρόεδρος του Παραρτήματος Ν. Ηλείας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «Ιππίας ο Ηλείος» Ιωάννης Τσόπελας, ενώ οι μαθηματικοίΠαναγιώτης Δρούτσας & Τάκης Χρονόπουλοςαναφέρθηκαν στη ζωή και το έργο του Αριστείδη Πάλλα.
ert