![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Business με μέλλον στα σκουπίδια
![ripes iliakanea](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/ripes_iliakanea.jpg)
Aθόρυβα και συστηματικά έχει γίνει τα τελευταία χρόνια από το υπουργείο Περιβάλλοντος -και ειδικά από τον ΓΓ Διαχείρισης Αποβλήτων Μ. Γραφάκο- σημαντική δουλειά στον τομέα της διαχείρισης των αποβλήτων και έχει δημιουργηθεί μια νέα αγορά. Το 2019 υπήρχαν 3 μονάδες διαχείρισης αποβλήτων και 5 υπό κατασκευή.
Σήμερα είναι σε λειτουργία 11 μονάδες και άλλες 17 υπό κατασκευή. Για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης, στα 4,5 χρόνια ΣΥΡΙΖΑ δημοπρατήθηκαν 3 μονάδες, ενώ από το 2019 άλλες 33. Με αρχή τη μονάδα του Βόλου που υπογράφεται τέλος Φεβρουαρίου, φέτος θα υπογραφούν για κατασκευή 2 μονάδες στην Αθήνα, 2 στη Θεσσαλονίκη, στη Λάρισα, στην Καβάλα, στην Πάτρα και στην Κέρκυρα. Με άλλες πέντε ανάλογες δημοπρατήσεις (Βορείου Αιγαίου κ.ά.) θα έχει καλυφθεί το σύνολο των υποδομών που απαιτεί η χώρα.
Οι μεγάλοι και σημαντικοί παίκτες της αγοράς μονάδων διαχείρισης αποβλήτων είναι Μotor Oil (Θαλής), ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, Μυτιληναίος, ΕΛΛΑΚΤΩΡ (ΗΛΕΚΤΩΡ), AΒΑΞ, ΑΓΕΤ (με την πρόσφατη εξαγορά της Watt) και Μεσόγειος.