Νέα και ειδήσεις της Ηλείας, Ηλειακά Νέα, Πύργος, Αμαλιάδα, Ζαχάρω, Κρέστενα, Ολύμπια, Ανδραβίδα, Γαστούνη, Πάτρα, Ήλιδα, Ηλεία Live News Ειδήσεις Νέα από Δυτική Ελλάδα.

devve 3x10 pasxa 2023 copy
KEAPYRGOU ΟΣΔΕ24

Elite League: Όλη η εικόνα της 17ης αγωνιστικής

eliteleaque

Elite League: Εκτός έδρας ήττα στο φινάλε για τον Κόροιβο – Όλη η εικόνα της 17ης αγωνιστικής

Ο Κόροιβος έδωσε την Κυριακή 21/1 το ματς για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Elite League, αγωνιζόμενος εκτός έδρας με τον Αμύντα, όπου ηττήθηκε με 80-78 σκορ.

Με την ηλειακή ομάδα να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του δύσκολου αγώνα, αλλά στα μέσα του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου, ενώ είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ με +8 (64-72) δέχτηκε ένα επιμέρους σερί 9-0 από τον Αμύντα ο οποίος πέρασε μπροστά και διατήρησε τελικά αυτός το νικηφόρο προβάδισμα στο φινάλε. Στην τελευταία φάση, με 1”.8 να απομένει ο Νοέας κέρδισε δυο βολές, έχασε την πρώτη κι αστόχησε εσκεμμένα στη δεύτερη όπου με φόλοου ο Καρράς σκόραρε αλλά καταλογίστηκε παράβαση πρόωρης εισόδου στη ρακέτα, του Νοέα (με τον Κόροιβο να διαμαρτύρεται για την υπόδειξη αυτή). Σε κάθε περίπτωση ο Κόροιβος έτσι όπως εξελισσόταν το ματς στα πρώτα 35′, έχασε μεγάλη ευκαιρία για μια ακόμα σημαντική εκτός έδρας νίκη… Που αν την έπαιρνε, θα έμενε και μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

• Το θέμα ανανεώνεται έως την ολοκλήρωση του (πατώντας ανανέωση σελίδας refresh ή F5) . . .

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ομάδα του Κοροίβου να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 20-23, στο σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος στα πρώτα λεπτά έκανε λάθη και στην επίθεση και στην άμυνα κι οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σερί 14-5 προηγήθηκαν με 34-28 στο 25′ κι έπειτα με 35-30, αλλά ο Κόροιβος βελτιώθηκε στη συνέχεια κι αντέδρασε και τελικά με το διάστημα αυτό και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 40-42 σε νέο μικρό προβάδισμα της ηλειακής ομάδας.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ηλειακή ομάδα διατήρησε προβάδισμα για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με 60-65 ενώ για το τέταρτο δεκάλεπτο, έγινε ήδη αναφορά.

Για τον Κόροιβο, ο Κουξχάουζεν είχε 25π. (3/7 τρ.), ο Αλεξάντερ είχε 17π. (3/6 τρ., 6ασ.), κι ο Νοέας 10π., ενώ από τον Αμύντα ο Γουίλσον είχε 20π. κι ο Πίτερσον είχε 17π., έχοντας 5/16 σουτ ο καθένας τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-42 (ημίχρ.), 60-65, 80-78

Αμύντας (Λ. Ζούπας): Καμπούρης 7 (1), Μπιλάλης, Σιούντρης 10 (1), Γκρέκας 2, Βαρδιάνος, Κορκόντζελος 4, Πίτερσον 17 (1), Μπέλη 8, Γουίλσον 20 (2), Μπολδόγλου, Δόξας 12

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Κουξχάουζεν 25 (3), Νοέας 10 (1), Γεωργαλάς, Καρράς 4, Αλεξάντερ 17 (3), Δερμιτζάκης 9 (1), Καλαϊτζάκης 7 (1), Πόζογλου 4, Καραγεωργίου 2, Τσίπας

Ελευθερούπολη      29         (12-5)

Ερμής Σχηματαρίου        27       (10-7)

Μίλωνας       27         (10-7)

Κόροιβος Αμαλιάδας       27        (10-7)

* Οι θέσεις 1-6 μπαίνουν στα Playoffs

** Οι θέσεις 7-10 μπαίνουν στο Play In    –     Εκεί, ο 7ος θα παίξει με τον 8ο και ο νικητής θα μπει στα play-offs ως έβδομος, ενώ ο ηττημένος θα παίξει με τον νικητή ανάμεσα στον 9ο και τον 10ο. Όποια ομάδα κερδίσει σε αυτό, θα μπει στα play-offs ως 8η. Αυτοί οι αγώνες είναι μονοί και γίνονται στην έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου στην κανονική περίοδο.

Από κει και πέρα, στα play-offs τα ζευγάρια θα είναι ως εξής: 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.

Οι νίκες της κανονικής σεζόν ανά ζευγάρι μεταφέρονται, αλλά πλέον σε περίπτωση που αυτές είναι 1-1 τότε η πρόκριση θα κρίνεται στις τρεις νίκες, ενώ αν είναι 2-0 ή 0-2 θα κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Η άνοδος αφορά δυο ομάδες και θα κριθεί σε Final-4. Ο πρώτος θα παίξει με τον δεύτερο και ο νικητής θα πάρει το πρωτάθλημα και την άνοδο. Ο ηττημένος θα παίξει με το νικητή του τρίτου με τον τέταρτο, με έπαθλο το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου.

*** Οι θέσεις 11-14 μπαίνουν στα Playouts

Εκεί, τα ζευγάρια θα είναι: 11-14 και 12-13. Και σε αυτή τη διαδικασία, οι νίκες της κανονικής σεζόν ανά ζευγάρι μεταφέρονται, αλλά πλέον σε περίπτωση που αυτές είναι 1-1 τότε η πρόκριση θα κρίνεται στις τρεις νίκες, ενώ αν είναι 2-0 ή 0-2 θα κρίνεται στις τέσσερις νίκες. Οι ηττημένοι των ζευγαριών θα υποβιβαστούν στη Β’ Εθνική

**** Οι θέσεις 15-16 υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική

– Κατά τα άλλα, έχει διατηρηθεί ο αριθμός των ξένων σε μέχρι δύο και με χρονικό περιορισμό στη συμμετοχή τους (σε συνολικά λεπτά ανά γύρο), αλλά και ο κανόνας του διπλού δελτίου (ένας σύλλογος μπορεί να παραχωρήσει παίκτες ηλικίας 18-21 ετών σε ομάδες χαμηλότερης κατηγορίας, με τον παίκτη να έχει δικαίωμα συμμετοχής και στις δύο ομάδες, αρκεί να μην ξεπεράσει το 50% των αγώνων στην ομάδα της μεγαλύτερης κατηγορίας).