![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΗΜΟΥ ΠΥΡΓΟΥ – ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΡΟΜΑ
![kentrokoinotitasdimoupyrgoylogo](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/02/kentrokoinotitasdimoupyrgoylogo.png)
Ο Δήμος Πύργου , μέσω του διευρυμένου Κέντρου Κοινότητας με Παράρτημα Ρομά, στήριξε το έργο που υλοποίησε η Ένωση Εταιρειών με επικεφαλής εταίρο την CONSUL A.E., και συμμετέχοντες μεταξύ άλλων , τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό ΑΡΩΓΗ ΑΜΚΕ και την ΜΚΟ ΕΝΩΣΗ ΓΕΦΥΡΑΣ ΡΟΜΑ, στο πλαίσιο του προγράμματος «Κοινωνική Ένταξη και Ενδυνάμωση των Ρομά», που προκήρυξε το Υπουργείο Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων Χρηματοδοτικός Μηχανισμός Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΧΜ ΕΟΧ).
Ο Δήμος Πύργου μέσω του διευρυμένου Κέντρου Κοινότητας με Παράρτημα Ρομά, στάθηκε αρωγός στο ανωτέρω έργο , καθώς βοήθησε την προσπάθεια του φορέα υλοποίησης με επαφές και κατευθύνσεις σχετικά με το πλαίσιο διαβίωσης και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της κοινότητας.
Ο Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας & Υγείας Τζουανόπουλος Δημήτριος, τόνισε τη σημασία του έργου, καθώς μέσω αυτού , πραγματοποιήθηκε ένας μεγάλος αριθμός συνεδριών συμβουλευτικής σε περίπου 40 ωφελούμενες γυναίκες . Μάλιστα το επόμενο διάστημα αναμένεται να πραγματοποιηθεί, από την Ένωση Εταιρειών και μία σχετική ημερίδα που θα πραγματεύεται επίκαιρα κοινωνικά ζητήματα.