![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Μια ακόμα παράλληλη εκδήλωση από το Δήμο Ήλιδας, με αφορμή την Τελετή Υποδοχής των Ολυμπιακών Αγώνων «ΠΑΡΙΣΙ 2024»
![floga](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/04/floga-1024x570.jpg)
Μία ακόμα παράλληλη εκδήλωση στο πλαίσιο της Τελετής Υποδοχής της Ολυμπιακής Φλόγας, εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων «ΠΑΡΙΣΙ 2024», θα πραγματοποιήσει ο Δήμος Ήλιδας την Κυριακή 14 Απριλίου 2024 και ώρα 18:30, στο Πολυχώρο Πολιτισμού, υπό τον τίτλο: «Ήλιδα, η Γενέτειρα των Ολυμπιακών Αγώνων και της Εκεχειρίας – Από το Χθες στο Σήμερα».
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί σε δύο σκέλη. Η έναρξη θα γίνει στην Δημοτική Πινακοθήκη στις 18:30, όπου θα ανοίξει τις πύλες της Εικαστική Έκθεση με τίτλο: «Η Αρχαία Ήλιδα μέσα από τα μάτια των Παιδιών».
Στη συνέχεια και ώρα 19:30, στο Αμφιθέατρο του Πολυχώρου Πολιτισμού Δήμου Ήλιδας έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει θεματική ημερίδα, με κεντρικό ομιλητή – σε μία διαδραστικού χαρακτήρα αφήγηση- τον Διδάκτορα Πολιτικής Φιλοσοφίας – πρώην λέκτορα του Πανεπιστημίου Βουκουρεστίου κ. Παναγιώτη Ζεύλα.
Στην ημερίδα συμμετέχουν επίσης οι κ.κ. Φιλιπποπούλου Δ., Βαρούχας Γ., Ανδρικόπουλος Γ. με την ομάδα του, καθώς και μαθητές σχολείων της Αμαλιάδας.
Η εκδήλωση θα κλείσει με την βράβευση του Ερευνητή της Αρχαίας Ήλιδας και συγγραφέα κ. Θεόδωρου Ανδρουτσόπουλου.