![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Στη διάθεση των πολιτών κλιματιζόμενες αίθουσες του Δήμου Πύργου
![dimos pyrgou maketa](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/dimos_pyrgou_maketa-jpg.webp)
Με απόφαση του Δημάρχου Πύργου κ. Στάθη Καννή θα τεθούν στη διάθεση των πολιτών από την Τρίτη (11/06/24) και για τις επόμενες ημέρες κλιματιζόμενες αίθουσες του Δήμου προκειμένου να προστατευθούν από τις υψηλές θερμοκρασίες που θα επικρατήσουν, σύμφωνα με τις προβλέψεις της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας..
Ειδικότερα η αίθουσα στο χώρο του Πάρκου Ξυστρή και το ισόγειο στο Πολύκεντρο από το πρωί στις 8:00 έως το μεσημέρι στις 16:00 θα είναι ανοιχτές για τους δημότες που θα αναζητήσουν λίγη δροσιά. Επίσης της Πολιτικής Προστασίας στο Αθλητικό Κέντρο της Αγίας Βαρβάρας από τις 7:00 το πρωί έως και τις 8:00 το βράδυ.
Σύμφωνα με την ΕΜΥ στη δυτική Πελοπόννησο θερμοκρασία θα φτάσει τους 36 με 39 βαθμούς Κελσίου και υπάρχει έντονος ο κίνδυνος θερμοπληξίας.