![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Η καρδιά του Παγκόσμιου θαλάσσιου μηχανοκίνητου αθλητισμού χτυπά στην Κουρούτα
![447613028 842604761231055 2291748153689657102 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/447613028_842604761231055_2291748153689657102_n-1024x683.jpg)
Η καρδιά του Παγκόσμιου θαλάσσιου μηχανοκίνητου αθλητισμού θα χτυπάει για μία εβδομάδα στην Κουρούτα
Πόλος έλξης η διάσημη παραλία του Δήμου Ήλιδας
Η ώρα για το μεγαλύτερο παγκόσμιο αθλητικό γεγονός που θα φιλοξενηθεί στην Κουρούτα, το «Acropolis Jet Raid 2024» έφτασε.
Η καρδιά του παγκόσμιου θαλάσσιου μηχανοκίνητου αθλητισμού θα χτυπάει έως το Σάββατο 8 Ιουνίου στο Δήμο Ήλιδας, όπου η διάσημη παραλία του -η Κουρούτα- μετατρέπεται στη «Μέκκα» του παγκοσμίου πρωταθλήματος jet ski.
![447581643 842604887897709 801172972937806708 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/447581643_842604887897709_801172972937806708_n-777x1024.jpg)
![447564060 842604824564382 1066816224497226692 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/447564060_842604824564382_1066816224497226692_n-1024x684.jpg)
![447637955 842604791231052 7406539604168561740 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/447637955_842604791231052_7406539604168561740_n-1024x687.jpg)
![447613028 842604761231055 2291748153689657102 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/447613028_842604761231055_2291748153689657102_n-1024x683.jpg)
![447581654 842604707897727 2324318220935290819 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/447581654_842604707897727_2324318220935290819_n-1024x683.jpg)
![447663755 842604711231060 6783338134008696639 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/447663755_842604711231060_6783338134008696639_n-1024x679.jpg)
![447776647 842604697897728 4537105555317965875 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/447776647_842604697897728_4537105555317965875_n.jpg)
Ήδη, η πλατεία της Κουρούτας έχει γίνει ένας τεράστιος χώρος συνεργείων και pits για τους συμμετέχοντες και τους κριτές των αγώνων, οι οποίοι έχουν ταξιδέψει στη χώρα μας από κάθε σημείο του πλανήτη, ενώ και η κεντρική εξέδρα για τις παράλληλες πολιτιστικές εκδηλώσεις έχει στηθεί και περιμένει το κοινό της περιοχής και ολόκληρης της χώρας.
Η διοργάνωση η οποία προετοιμάζεται εδώ και έξι μήνες από την οργανωτική επιτροπή των αγώνων, είναι η πρώτη φορά που φιλοξενείται στην Δυτική Ελλάδα, προσελκύοντας πάνω της τα φώτα της παγκόσμιας κοινότητας του μηχανοκίνητου αθλητισμού, αφού για τους αγώνες βρίσκονται ήδη στην Κουρούτα Διεθνή Αθλητικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης.