![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Κούλουμα στην Κουρούτα
![432062296 795223532635845 7575960717910061624 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/432062296_795223532635845_7575960717910061624_n-1024x576.jpg)
Τεράστιες τραπεζαρίες με σαρακοστιανά, παραδοσιακά χορευτικά συγκροτήματα και μια μεγάλη συναυλία για όλους διοργάνωσε ο Δήμος Ήλιδας τα φετινά Κούλουμα στην Κουρούτα
Χιλιάδες κόσμου συγκεντρώθηκαν στην περιοχή της Κουρούτας για την Καθαρά Δευτέρα, τόσο στην παραλία, όσο και στην πλατεία, όπου μικροί και μεγάλοι διασκέδασαν στη μοναδική γιορτή που είχε προετοιμάσει για όλους ο δήμος Ήλιδας και πέταξαν τους χαρταετούς τους.
Ο δήμος παραδοσιακά διοργάνωσε τα παραδοσιακά Κούλουμα με τεράστιες τραπεζαρίες από σαρακοστιανά εδέσματα για τον κόσμο, αλλά και χορευτικά με παραδοσιακούς χορούς, προσφέροντας ψυχαγωγία και διασκέδαση.
![432062296 795223532635845 7575960717910061624 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/432062296_795223532635845_7575960717910061624_n-1024x576.jpg)
![432211159 795223489302516 2371260809153758234 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/432211159_795223489302516_2371260809153758234_n-1024x576.jpg)
![432057266 795223455969186 8276931398686871733 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/432057266_795223455969186_8276931398686871733_n-576x1024.jpg)
![432049481 795223422635856 57910943845024778 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/432049481_795223422635856_57910943845024778_n-1024x576.jpg)
![430307561 795223395969192 8185683622963297305 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/430307561_795223395969192_8185683622963297305_n-1024x576.jpg)
![430333656 795223235969208 8338426919439489757 n](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/03/430333656_795223235969208_8338426919439489757_n-1024x577.jpg)
Η παραλία της Κουρούτας πλημμύρισε από κόσμο και ο ουρανός από ένα πλήθος χαρταετών σε διάφορα σχέδια και χρώματα, ενώ όλοι διασκέδασαν με την καρδιά τους στη συναυλία που ακολούθησε με το συγκρότημα AXION και τον Σάκη Ζαφειρόπουλο.
Ο δήμαρχος Ήλιδας κ. Χρήστος Χριστοδουλόπουλος ευχαρίστησε τον κόσμο για την παρουσία του, τους ευχόμενος σε όλους “Καλή Σαρακοστή”.
Η μεγάλη γιορτή της Κουρούτας αποτέλεσε την τελευταία εκδήλωση του φετινού Καρναβαλιού Αμαλιάδας 2024, σε ένα άκρως πετυχημένο 20ημερο.