![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Στ. Καννής: Εξετάζεται η μεταφορά των δεμάτων από το Ποτόκι στη Τριανταφυλλιά
![famkaniyoturg](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/02/famkaniyoturg.jpg)
Δρομολογείται λύση για την διαχείριση των απορριμμάτων δίπλα στον ποταμό Αλφειό, αφού αποτελεσματική φαίνεται πως ήταν η παρέμβαση του Δημάρχου Πύργου κ. Στάθη Καννή στο Υπουργείο Περιβάλλοντος για την απομάκρυνση των 100.000 δεμάτων από το Ποτόκι.
Αυτό απορρέει από την συνάντηση που είχε ο Δήμαρχος Πύργου στην Αθήνα με τον Γενικό Γραμματέα Συντονισμού και Διαχείρισης κ Μανώλη Γραφάκο παρουσία του Αντιδημάρχου κ Βασίλη Φάμελου
Η λύση που εξετάζεται είναι η μεταφορά των δεμάτων στον ΧΥΤΥ Τριανταφυλλιάς, γεγονός για το οποίο ο Δήμος θα βρίσκεται σε ανοιχτή γραμμή επικοινωνίας με το Υπουργείο Περιβάλλοντος προκειμένου άμεσα να προχωρήσουν από κοινού στις ενέργειες που απαιτούνται προκειμένου το Ποτόκι να πάψει να επιβαρύνει την περιοχή….