![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Έκπτωτοι πέντε τοπικοί σύμβουλοι κοινοτήτων του Πύργου
![dimarxeio pyrgou 1280x720](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/12/dimarxeio-pyrgou-1280x720-2.jpg)
Δεν προσήλθαν να ορκιστούν εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας
Έκπτωτοι ανακηρύχθηκαν από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση πέντε τοπικοί σύμβουλοι δημοτικών κοινοτήτων του δήμου Πύργου, καθώς δεν προσήλθαν να ορκιστούν εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών.
Όπως αναφέρει η σχετική απόφαση, «δεν αποποιήθηκαν την εκλογή τους, απουσίασαν αδικαιολόγητα από την καθορισμένη ημέρα ορκωμοσίας, αν και κλήθηκαν νόμιμα, ούτε έδωσαν τον προβλεπόμενο όρκο τουλάχιστον δέκα ημέρες πριν από την έναρξη της δημοτικής περιόδου και δεν κατέθεσαν έγγραφο απουσίας της για λόγους αντικειμενικής αδυναμίας», με αποτέλεσμα να διαπιστωθεί η αυτοδίκαιη έκπτωσή τους.
Πρόκειται για τους εξής εκλεγμένους:
Ντοάς Παναγιώτης του Τρύφωνα, ανακηρυχθείς Σύμβουλος ΔΚ Κουτσοχέρας με την παράταξη «ΔΕΚΑ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ».
Κουρμπανάς Γεώργιος του Ιωάννη, ανακηρυχθείς Σύμβουλος ΔΚ Μαγούλας με την παράταξη «ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΥΡΓΟ».
proininews