![mixalopoulos antallakitka](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/01/mixalopoulos-antallakitka.jpg)
![giannikopoulos](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/11/giannikopoulos-jpg.webp)
![kea gif output R2qE26](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2024/06/kea-gif-output_R2qE26.gif)
Ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης συνεχίζει με σταθερά και στοχευμένα βήματα την μετατροπή του στον πρώτο «πράσινο» Δήμο της Ηλείας
![4 1536x865](https://iliakanea.gr/wp-content/uploads/2023/12/4-1536x865-1.jpg)
10 νέα ηλεκτρικά οχήματα στον δημοτικό στόλο.
Ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης συνεχίζει με σταθερά και στοχευμένα βήματα την μετατροπή του στον πρώτο «πράσινο» Δήμο της Ηλείας, σύμφωνα με το όραμα του Δημάρχου Γιάννη Λέντζα.
Ο Δήμος παρέλαβε 10 ηλεκτρικά οχήματα που αναβαθμίζουν τον στόλο του και τον κάνουν ακόμα πιο φιλικό προς το περιβάλλον.
Συγκεκριμένα, ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης απέκτησε τρία ηλεκτρικά σάρωθρα, δύο ηλεκτρικά οχήματα με σταθερή καρότσα, ένα ηλεκτρικό ανατρεπόμενο όχημα, ένα ηλεκτρικό μικρό pick-up, ένα ηλεκτρικό καλαθοφόρο όχημα, ένα ηλεκτρικό βαν με εξοπλισμό κινητού συνεργείου και ένα ηλεκτρικό επιβατηγό όχημα.
Παράλληλα, τοποθετούνται πέντε Σταθμοί Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων για τις ανάγκες της λειτουργίας τους.
Η απόκτηση των οχημάτων καθώς οι σταθμοί φόρτισης χρηματοδοτήθηκαν από Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης» μετά την ένταξη του έργου «Προμήθεια ηλεκτρικών οχημάτων Δήμου Ανδραβίδας- Κυλλήνης» στο μέτρο ΑΤΙ2 Ηλεκτροκίνηση, με προϋπολογισμό 1.167.758,84 ευρώ.
Απόλυτα ικανοποιημένος από τις εξελίξεις ο Δήμαρχος Ανδραβίδας-Κυλλήνης Γιάννης Λέντζας τόνισε: «Κάνουμε ένα ακόμα βήμα προς έναν πράσινο και σύγχρονο Δήμο. Ο στόλος μας αναβαθμίζεται, το ενεργειακό μας αποτύπωμα μειώνεται, η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών προς τους πολίτες βελτιώνεται!».