Νέα και ειδήσεις της Ηλείας, Ηλειακά Νέα, Πύργος, Αμαλιάδα, Ζαχάρω, Κρέστενα, Ολύμπια, Ανδραβίδα, Γαστούνη, Πάτρα, Ήλιδα, Ηλεία Live News Ειδήσεις Νέα από Δυτική Ελλάδα.

KEAPYRGOU ΟΣΔΕ24

Θρίαμβος επί του Πανιωνίου για τον Κόροιβο στην Elite League

[366963] ELITE LEAGUE 2023 2024 / ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ ΗΡΑΚΛΗΣ (ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)

Elite League: Θρίαμβος επί του Πανιωνίου για τον Κόροιβο – Η εικόνα της 19ης μέρας και η συνέχεια (Τετάρτη 7/2)

Ο Κόροιβος έδωσε το Σάββατο 3/2 το ματς για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Elite League, αγωνιζόμενος εντός έδρας στο κλειστό Ήλιδας με τον ισχυρό, πρωτοπόρο και μεγάλο φαβορί για μια από τις δυο θέσεις ανόδου, Πανιώνιο, όπου πέτυχε τεράστια νίκη με 84-78 σκορ.

Με την ηλειακή ομάδα να επιστρέφει με … “ηχηρό” τρόπο στις νίκες (αφού είχαν προηγηθεί δυο εκτός έδρας ήττες της, στο φινάλε εκείνων των αγώνων).

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πανιωνίου διατήρησε το προβάδισμα, με διακυμάνσεις μεταξύ άλλων: 2-8, 7-16, 9-19, ενώ τελικά με 16-22 σκορ ολοκληρώθηκε το διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος ανέβηκε αισθητά και στην επίθεση και στην άμυνα, περνώντας αυτός μπροστά (με 29-26 στο 13’15”) κι ακολούθως διατήρησε το προβάδισμα. Φτάνοντας τελικά το διάστημα αυτό και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-34 σκορ (επιμέρους δεκαλέπτου 23-12). Χωρίς μάλιστα να έχει σκοράρει καθόλου σε αυτό το πρώτο μέρος ο Κουξχάουζεν (που ήταν στενά μαρκαρισμένος).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ηλειακή ομάδα εμφανίστηκε συνεχίζοντας σε πολύ καλό ρυθμό, τόσο επιθετικά όσο κι αμυντικά, ανεβάζοντας μάλιστα και σε +12 τη διαφορά με το 47-35 στο 23′. Με +12 (60-48) μπήκαν οι δυο ομάδες και στο τελευταίο δίλεπτο του διαστήματος, για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 65-55 (τρίποντο Κουξχάουζεν στην εκπνοή το τελευταίο καλάθι).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, όπου πλέον εκεί θα κρίνονταν όλα, ο Κόροιβος μπήκε και πάλι δυνατά κι ανέβασε το σκορ σε 72-58 στο 32’30”. Ενώ στη συνέχεια ο Πανιώνιος βρήκε περισσότερες επιθετικές λύσεις και μείωσε σε 77-71 στο 36′ και σε 80-75 στο 37’20” (είχε μεσολαβήσει τρίποντο του Καλαϊτζάκη αλλά και λάθος του ίδιου στην επόμενη επίθεση) αλλά και σε 80-78 στο 38’50” με τρίποντο του Ντέιβις.

Στα 14” πριν τη λήξη ο Αλεξάντερ κέρδισε φάουλ για δυο βολές κι ευστόχησε και στις δυο κάνοντας το 82-78. Ενώ στην επαναφορά του Πανιωνίου, έκαναν λάθος οι παίκτες του κι έκλεψε ο Πόζογλου διαμορφώνοντας το 84-78 ως τελικό σκορ.

Για τον Κόροιβο, ο Αλεξάντερ είχε 24π. (3/11 τρ., 6/9 διπ., 11ασ.), ο Δερμιτζάκης 14π. (2/2 τρ., 4/4 διπ.), ο Κουξχάουζεν 12π. (3/9 τρ.) κι οι Πόζογλου, Γεωργαλάς από 9π. (με 8ρ. κι 9ρ. αντίστοιχα), ενώ από τον Πανιώνιο ο Βεργίνης 20π. (5/7 τρ.), ο Γκίκας 17 π. (2/3 τρ., 11ασ.) και ο Ντέιβις 11π. (3/7 τρ.)

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 39-34 (ημίχρ.), 65-55, 84-78

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας):  Καξχάουζεν 12 (3), Νοέας 5, Ναυπλιώτης, Γεωργαλάς 9 (1), Καρράς 3, Αλεξάντερ 24 (3), Δερμιτζάκης 14 (2), Καλαϊτζάκης 6 (2), Πόζογλου 9 (1), Καραγεωργίου 2

Πανιώνιος (Λυκογιάννης):  Ζανλουί 2, Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 6 (2), Αντωνάκης 6 (2), Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 8, Βουγιούκας 6, Βεργίνης 20 (5), Βαφειάδης, Ντέιβις 11 (3), Γκίκας 17 (2)

Ο Κόροιβος είχε 18/38 δίποντα και 12/38 τρίποντα και 12/14 βολές

– Να σημειωθεί ότι σε αυτή την καμπή του πρωταθλήματος, υπάρχει και εμβόλιμη αγωνιστική την προσεχή Τετάρτη 7/2 (αναλυτικά παρακάτω). Στην οποία, ο Κόροιβος αγωνίζεται εκτός έδρας, στο Μεσολόγγι με τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Δόξα Λευκάδας – Αμύντας  86-79

Χαρ. Τρικούπης – Μίλωνας  82-89   (στο 30′ υπήρξε διακοπή για 40′ γιατί οι διαιτητές ζήτησαν να γίνει εκκένωση του κλειστού από τους φιλάθλους, η οποία κι έγινε και έπειτα ο αγώνας συνεχίστηκε)